W czym mogę ci pomóc?

Dzień Kobiet! Jak obchodzimy go na świecie?

Fotografia przedstawia tulipany i tabliczkę z datą kiedy obchodzimy Dzień Kobiet

Czy wiecie, że Święto to obchodzone jest w około 30 krajach, a w niektórych z nich trwa dłużej niż jeden dzień.

W Armenii na przykład obchodzi się Miesiąc Kobiet od 8 marca do 07 kwietnia, a ostatni dzień jest Dniem Piękna i Macierzyństwa.

We Włoszech natomiast świętowanie zaczyna się tydzień wcześniej, Panie otrzymują od Panów gałązki akacji srebrzystej, a same kobiety wzajemnie obdarowują się prezentami.

W Portugalii i Rumunii kobiety świętują we własnym gronie organizując sobie „Babskie spotkania”.

W Chinach Panie mają pół dnia wolnego z okazji swojego święta, aby mogły ten czas spędzić na zakupach i przygotowanych specjalnie dla nich z tej okazji promocji w sklepach.

Wietnamczycy święto to obchodzą dwa razy w roku 8 marca i 20 października. Najpopularniejszym prezentem jest pęk goździków.

U naszych wschodnich sąsiadów na Białorusi i Ukrainie oraz w Rosji kobiety mają dzień wolny od pracy.

Jedno z państw Afryki tj. Kamerun święto  to obchodzi cały tydzień, organizowane są z tej okazji wiece, pikniki i różne wspólne aktywności.

W Wielkiej Brytanii kobiety i mężczyźni spotykają się na wystawach i wykładach o tematyce roli kobiety w życiu społecznym, kulturalnym i naukowym. Oficjalnie ten dzień przypada na 8 kwietnia lecz obchodzony jest 2 dni później.

W Iranie celebrowanie tego święta jest całkowicie zabronione.

A jak ten dzień obchodzony jest w naszym kraju?

Po raz pierwszy obchodzono go 24 marca 1924 roku. Święto to było bardzo popularne w latach 70-tych. Początkowo panie obdarowywane były goździkami i rajstopami, później oprócz goździków wręczano też tulipany. W dużych zakładach pracy kobiety otrzymywały rajstopy, ręczniki, ścierki, mydło, kawę czy słodycze.

Fotografia przedstawia goździka i rajstopy

Pewnie dziwicie się teraz dlaczego takie podarunki ale w dawnych czasach nie było takiego dobrobytu jak teraz i takie prezenty sprawiały dużo przyjemności paniom i były bardzo praktyczne. Dzień ten był często wolny od pracy, a wieczorami urządzano huczne spotkania.

Od 1993 roku święto to nie jest już dniem wolnym od pracy aczkolwiek nadal jest powodem do celebrowania.

Obecnie mężczyźni wręczają kobietom, matkom, żonom, koleżankom kwiaty i drobne upominki, a młodsi chłopcy swoim koleżankom z klasy i nauczycielkom drobne prezenty. Obchody tego święta związane są z różnymi manifestacjami na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.

Symbolem dnia kobiet pozostały goździki i tulipany.

W tym szczególnym dniu sierż. Pyrek życzy wszystkim Paniom zarówno tym dużym jak i małym samych przyjemnie spędzonych chwil!

Witajcie kochani. Przed Wami jeszcze dwa tygodnie wakacji i temperatury sprzyjające wypoczynkowi nad wodą. Pamiętajcie… czytaj więcej…

Drodzy rodzice, Pamiętajmy, że woda to wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji, jednak pozostaje żywiołem, z… czytaj więcej…

Czym pachnie lato ? Brzęczącą trawą, mleczem, rumiankiem i lawendą. To zapach przeplatający paletę barw… czytaj więcej…

Przy niektórych zbiornikach wodnych znajdziecie czarną tablicę z oznaczeniem „Czarny punkt wodny”. Co to oznacza?… czytaj więcej…

Czy wiecie, że wakacje na kempingu to bardzo fajna sprawa. Dlaczego są takie ciekawe? Dzisiejsze… czytaj więcej…

Kochani przyjaciele Sierżanta Pyrka! Wypoczynek już się zaczął na dobre. Uśmiechy na twarzach widzę od… czytaj więcej…

Warsztaty plastyczne w jednostce Policji? A dlaczego nie! Tak właśnie się działo wczoraj w nowotomyskiej… czytaj więcej…

Policjanci ze Słupcy i Orchowa wspólnie ze Stowarzyszeniem BEZPIECZNY POWIAT SŁUPECKI oraz Urzędem Gminy Ostrowite,… czytaj więcej…

W poniedziałek 15 sierpnia w ogrodach bazyliki świętogórskiej odbyły się dożynki powiatowe „Smaki Powiatu. W… czytaj więcej…