W czym mogę ci pomóc?

Najfajniejsze ferie zimowe to bezpieczne ferie!

Wita Was Sierżant Pyrek

Jest styczeń. Zbliża się koniec semestru. To oznacza, że nadchodzą ferie zimowe. Mamy nawet zimową aurę – leży śnieg i jest mróz. To zachęca do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Ale wypoczywać powinniśmy tak, żeby było bezpiecznie. Kochane dzieci, pamiętajcie o tym, by Wasze zimowe szaleństwa były przyjemnością, a nie kończyły się  w sposób zagrażający Waszemu życiu lub zdrowiu. Dlatego mam dla Was kilka wskazówek, jak bezpiecznie wypoczywać zimą. Oto one:

  1. Jeśli chcecie pojeździć na łyżwach, to tylko tam, gdzie pod lodem nie ma wody. Może to być lodowisko sztuczne lub zrobione na placu, czy boisku. Nie wchodzimy na zamarznięte rzeki, stawy, czy jeziora. To bardzo niebezpieczne. Nigdy nie mamy pewności, jak gruby i mocny jest lód, a gdy się pod nami załamie, mamy bardzo małe szanse, by się z wody wydostać.
  2. Kulig to świetna zabawa. Ale w tradycyjny sposób – gdy jedziemy w saniach, które ciągnie koń, lub ciągnik rolniczy. Wówczas prędkość jest mała, a wywrotka prawie niemożliwa. To bezpieczna metoda. Ale niedopuszczalne jest, by kulig odbywał się na zwykłych sankach ciągniętych przez samochód. Grozi to bardzo poważnym wypadkiem. Wywrócenie się sanek przy niedużej nawet prędkości dla auta osobowego lub uderzenie sanek w drzewo, słup, czy ścianę budynku przy pokonywaniu zakrętu na pewno skończy się bardzo poważnymi urazami.
  3. Sanki. Uwielbiam zjeżdżać na sankach z górki. Ważne jest, by ten zjazd kończył się na otwartej, pustej przestrzeni, gdzie bezpiecznie można się zatrzymać, a nie na drodze, po której jeżdżą samochody, w rowie, zamarzniętej rzece, lub jakiejś ścianie.

Oczywiście pamiętajcie też o innych zasadach bezpiecznej zabawy, także w domu, w szczególności o bezpieczeństwie w Internecie. Nie rozmawiajcie z obcymi, przestrzegajcie podstawowych zasad ruchu drogowego, noście odblaski. Zależy mi, byście bezpiecznie wróciły po feriach do szkoły. Życzę wam dobrego, bezpiecznego wypoczynku.

 

 

Konkurs plastyczny o tematyce „Bezpieczne wakacje z Pyrkiem” dla najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej w Komorzu… czytaj więcej…

Wiosenna aura za oknem zachęca do spędzania wolnego czasu na dworze. Nie zapominajcie jednak o… czytaj więcej…

Witam Was serdecznie Wraz z jeżyckimi policjantami miałem przyjemność wziąć udział w turnieju piłki nożnej.… czytaj więcej…

Mnóstwo radości i uśmiechu gościło na twarzach najmłodszych mieszkańców powiatu ostrowskiego. Milusińscy razem z opiekunami… czytaj więcej…

Dziś piątek trzynastego ! Ten dzień uznawany jest za pechowy w wielu krajach Europy nr.… czytaj więcej…