W czym mogę ci pomóc?

„Wakacje w sieci”

Tegoroczne wakacje są inne niż dotychczas. Wszyscy muszą nauczyć się nowych zasad bezpieczeństwa i wyrobić sobie nawyki, które pomogą ochronić się przed koronawirusem. W związku z trwającą pandemią czas wolny, który zapewne spędzalibyśmy wraz z rodziną lub przyjaciółmi na wyjazdach, większość z nas spędza w domu. Podobnie jest z młodzieżą i dziećmi, która również musiała dostosować się do ograniczeń. Z tego też powodu istnieje ryzyko, że więcej czasu spędzają przed komputerem, bądź z telefonem w ręku.

W dzisiejszym, zinformatyzowanym świecie stało się powszechnym, że większość czasu młodzi ludzie spędzają przed komputerem. Tak naprawdę nie znają świata bez internetu. Urodzili się w epoce komputerów i smartfonów. Coraz częściej nie dzielą rzeczywistości na wirtualną i realną. Dla wielu z nich posiadanie smartfona i dostęp do sieci praktycznie z każdego miejsca jest normą. W związku z tym warto zadbać o ich bezpieczeństwo.

Rodzice i opiekunowie często nie zdają sobie sprawy co ich pociechy robią w internecie i w jakie gry grają. Należy pamiętać, że internet to nie tylko skarbnica wiedzy i sposób na rozrywkę. Internet to także miejsce pełne zagrożeń. To właśnie dzieci i młodzież są najbardziej narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa w postaci nieodpowiednich dla nich treści. Dość spora liczba rodziców nie pozostaje bierna i próbują chronić swoje dziecko. Niektórzy ręcznie sprawdzają urządzenia swoich pociech, gdy ci skończą z nich korzystać. Inni korzystają z aplikacji do kontroli rodzicielskiej.

Nic jednak nie zastąpi rozmowy z dzieckiem!!! Należy pokazać mu możliwości, jakie daje internet i wspólnie omówić zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Zasady te powinny być adekwatne do wieku dziecka.

Warto ustalić limit czasu aktywności podejmowanych w internecie. Ważna jest kontrola, czy dziecko przestrzega ustalonych norm.

Wskazanym byłoby zabezpieczenie urządzeń przed szkodliwym oprogramowaniem.

Dziecko powinno również wiedzieć, że osoby, które może poznać przez internet, w rzeczywistości mogą nie być tymi, za które się podają. Poza tym niektóre treści, z pozoru wiarygodne, mogą być nieprawdziwe.

Zwróćmy również uwagę na aplikacje, z których korzystają nasze dzieci. Whats-Up, Tik-Tok, Instagram, Snapchat, Messenger, Facebook to tylko przykłady, o których niektórzy dorośli nigdy nie słyszeli. Zagrożeniami, które mogą wystąpić podczas korzystania z przykładowych aplikacji mogą być gry, które polegają na zachęcaniu młodzieży do wykonywania zadań. Pierwsze z nich wydają się banalne i nieszkodliwe. Z przejściem do kolejnych etapów mogą prowadzić do samobójstw.

Zwrócić należy też uwagę na ochronę prywatności w sieci.

Pamiętajmy również, by zawsze reagować w przypadku, gdy dziecko jest krzywdzone w sieci. Pozornie błahe sytuacje, które mają źródło w sieci, mogą być dla młodego internauty poważnym i rzeczywistym problemem.

Bądźmy blisko, wysłuchajmy, nie oceniajmy! Przede wszystkim dajmy dziecku wsparcie, którego potrzebuje. W momencie, gdy stwierdzimy, że zostało złamane prawo, należy powiadomić policję. Potrzebne informacje można znaleźć w poradniku dostępnym na stronie internetowej KWP w Poznaniu.

http://www.wielkopolska.policja.gov.pl/wlk/dzialania-policji/prewencja/porady-prewencyjne/177177,Cyberprzemoc-i-inne-zagrozenia-plynace-z-internetu.html

Pyrek uczy i bawi

Kaliscy policjanci zachęcają do odwiedzania platformy informacyjno-edukacyjnej www.pyrek.pl 👇 https://www.youtube.com/watch?v=w8ky-E4aOFM

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie „BEZPIECZNYM ROWEREM PRZEZ ŚWIAT”. Na uczestników czekają atrakcyjne… czytaj więcej…

W dniu 25.09.2021r. policjanci z Komisariatu Policji w Stęszewie wzięli udział w Rodzinnym Festynie Jesiennym,… czytaj więcej…

W dniu 21.09.2021r. policjanci z Komisariatu Policji Stęszew, udali się do przedszkola na ul. Korczaka… czytaj więcej…

Rozpoczął się rok nowy szkolny. Dzieci ze szkół podstawowych z miasta Turek miały okazję przypomnieć… czytaj więcej…

„Halo panie policjancie dowiedzieć się chcemy…” właśnie słowami tej piosenki przywitali policjantów uczniowie klas pierwszych… czytaj więcej…